Korpustaru Farrar raamile või Langstroth raamile

#langstrothraam #farrarraam #korpustaru #taruraam #kärjeraamkärjeraam, Farrar raam, Langstroth raam, eesti täisraam
Farrar kärjeraam alustusribaga

Kolm aastat tagasi olin (jälle) teelahkmel - mulle Eesti raam ei sobinud, kuna sain mesilas käia ainult nädavahetusel, seejuures pidin maal tegema ka muid töid. Jäin alati millegiga hiljeks - kord panin liiga vara uue korpuse peale, kord jälle liiga hilja. Mike Palmer (leiate Youtubes sama nime alt) on öelnud, et ühe kärje mee tootmiseks peavad mesilased enne ladustama 2 kärjetäit nektarit. Ehk põhimõtteliselt parem varem uus korpus peale kui hiljem.


Seega hakkasin otsima omale uut sobivat raamisuurust ja enamus mesinikke, kellega rääkisin olid üle läinud Farrar raamile. Peamiselt sellepärast, et see on lihtne, kerge, kõik raamid on ühes mõõdus ja muidu tore. Enam ma nii ei arva.


Kasulik kärjepind


Farrari eelistajad ütlevad, et 3 Farrar korpust võrdub 2 Langstrothi korpust. Matemaatiliselt on kõik õige. Ühe Langstroth taruraami kasulik kärjepind on 9,4dm2 ja Farraril 6,4dm2 (https://mesindus.ee/files/mesindusinventar.pdf) Ehk Farrar raam on 2/3 Langstrothi raamist. Samas ei ole see ikkagi päris nii lihtne.


Mesilasema munemispaus


Suvisel ajal muneb mesilasema ööpäevas keskmiselt 2000 muna ja haudme areng kestab 21 ööpäeva (leskedel 24), siis mesilasema muneb 21 päeva jooksul 42 000 muna. Seega haudme jaoks on vaja: 42 000 : 800 ~ 52,5 dm² ~ 53 dm² kahepoolset kärjepinda (viide). Kümneraariline Farrar ideaalis katab selle vajaduse ära (64dm2), kuid kuhugi tuleb ka mesi ja suir. Samas Langstrothi mahutavus on 94m2 ning kevadel on lisaks haudmetegevusele ruumi ja paigutada kuhugi nektar ja õietolm.


Seega Farrari puhul tekivad suuremad munemispausid. Ma näen seda ka oma perede juures. Langstrothi pered toodavad ca 15% rohkem mett ning pered on suuremad.


Farrar taruraam ei ole halb, kuid...


Ma kindlasti ei ütle, et Farrar raam oleks halb raam. Sellega peab oskama mesindada. See on kerge, lihtne ja kompaktne, kuid kindlasti ei ole see parim raam.


- inventari on sama meekoguse saamiseks pea 2 korda rohkem.

- perede liigutamine ja transport on ohtlikum, kuna korpuseid (isegi kevadel on neid 2) on rohkem.

- iduperede tegemine on keerulisem, kuna mesilased toovad kärjed enne nektarit ja õietolmu täis, kui ema munema jõuab hakata. Seega vajab idupere areng suurt tähelepanu ja topelt inventari.

- aega läheb tegelikult rohkem, kuna korpuseid on rohkem, mida maha ja peale tõsta. Lisaks kulub rohkem aega mesilasema otsimisele.

- suurt tähelepanu nõuab hooajalõpi toitmine. Kuna meevööd põhimõtteliselt ei teki, siis pesast võetakse tihti ära kogu mesi, sealhulgas suir, mis on vajalik kevadiseks pere arenguks. Suhkur on hea ainult ühes aspektis - tekib vähem jääki soolestikus, kuid kõik muu on puhas jama. Rafineeritud suhkur ei ole mesilaste toit (viide).


Kokkuvõtteks ei ole Farrar üldse nii hea, kui räägitakse. Selle kerge kaal on ainuke hea aspekt selle kasutamisel. Aga alati on võimalik võtta kasutusele 8-raamilised Langstroth korpused, kui kaal on määrav.


Jätkuvalt on parim raamimõõt Langstroth raam.