Korpustaru või lamavtaru


Korpustaru müük, lamavtaru müük, eesti raamil lamavtaru
Külm korpustaru, Eesti kliimas ehk mitte parim variant

Erinevates mesindusfoorumites käib aegajalt diskussioon, et kumb siis on parem - kas korpustaru või lamavtaru. Kuna mina alustasin lamavtarudega ning veel 4 aastat tagasi oli mul kasutusel 1 lamavtaru, 8 täispuitkorpustaru ehk külma taru ning 6 isetehtud penoplast-korpustaru, siis jagan teile oma kogemusi.


Eesti raamil lamavtaru


Lamavtaru müük
Väga ilus lamavtaru

Eesti raamil lamavtaru on asjaarmastajate hulgas väga levinud. Sellel on omad plussid ja miinused. Nagu igal asjal.


Lamavtaru plussid

Lamavtaru suureks plussiks on selle esteetiline ilu (kui on hästi hoitud lamavtaru). See meenutab ikkagi väikest majakest ning see kuidagi sobib hästi tagaaeda. Korpustaru saab ka erinevate värvidega ilusaks teha, kuid see pole see. Lisaks paljud mäletavad oma erilisi suvesi vanavanemate juures, kus paljudel oli just seesama lamavtaru aias.Lamavtaru on soe taru. Isegi soojem, kui soe korpustaru. Vanematel lamavtarudel on soojustuseks midagi naturaalset, midagi, mis ei ole umbne. Uuemates kasutatakse juba penoplasti ja sellel ei ole erilisi soojaeelised soojustatud korpustaru ees. Täispuit ja naturaalne soojustus laseb niiskuse pesast välja ja osalevad paremini pesa sisetingimuste reguleerimises. Kui talveks asetada peale ka korralik soojustusmatt, siis pere talvitub lamavtarudes väga hästi. Isegi väga väike pere võib ellu jääda.


Lamavtaru on suur kompaktne taru. Sellesse on võimalik paigutada 4 tk 5-raamilist iduperet, millele igaühele saab peale panna veel 5 taruraami. Seega 4 tk 10-raamilist iduperet on väga suur potensiaalne energia ja kasvuvõimekus sinu mesilas.


Lamavtaru on vastupidavam väikekiskjate ja näriliste rünnakutele. Karu vastu see ei aita, kuid nugisele tekitab see korralikku peavalu.


Lamavtarus ei pea tõstma suuri raskeid korpuseid, kuna pesa laiendamine käib külgede suunas. Seega neil, kel seljamured või kui oled ratastoolis, siis lamavtaru on sinu jaoks ideaalne.


Lamavtaru miinused

Lamavtarus on pesa läbivaatamine väga aeganõudev, kuna pead liigutama igat raami ühekaupa. Korpustarus tõstad korpuse üles ja näed altpoolt kogu vajaliku ära.


Taru kevadine põhjakoristus on keeruline ja aeganõudev ning mesilasi häiriv. Seda põhjusel, et põhi ei käi alt lahti. Korpustarus tõstad korpuse üles ja paned uue põhja alla või paned korpuse kõrvale, puhastad põhja ära ja paned tagasi.


Lamavtarusid on raske transportida. Pole võimatu, kuid raske. Korpustarud viskad kevadel pagasiruumi 4 tk ja viid ära. Lamavtaru jaoks on vaja vähemalt järelhaagist.


Lamavtarus on ema otsimine ikka väga pikaajaline protsess. Õigete nõksude korral on see muidugi lihtsam. Näiteks ema ei asetse (peaaegu) kunagi meeraamidel. Seega kui alustad õigest kohast, siis läheb kiiremini. Iseasi, miks sa ema otsid. Niisama pole nii kui nii mõtet otsida - kui munad on olemas, ju siis on olemas ka ema.


Lamavtaru ei ole mesilastele omane pesa, kuna laienemine on horisontaalne. Mesilaste looduslik kodu ehk puuõõs on vertikaalne.


Lamavtaru on kallis (v.a juhul, kui saad kasutatud taru. Neid antakse juba niisama ära miskipärast).


Lamavtarus asetatakse raamid pesa keskele. Seega pead põhimõtteliselt liigutama kõiki raame. Raame ei saa lisada mesilasi häirimata. Lisaks tootis minu lamavtarus olevad pered vähem mett, kui korpustarus.


Seega kui sind ei huvita efektiivsus, suurem saagikus, vähem aega mesindamisele ning naudid nendega tegelemist või on mingi tervisehäda, siis lamavtaru on täiesti sinu jaoks. See on ilus, midagi pole öelda.


Korpustaru


korpustaru müük, korpustaru farrar raamile, langstroth korpustaru müük
Korpustarud

Korpustarusid on igas mõõdus ja materjalidest. On soojad korpustarud ehk soojustusega, on külmad ehk täispuidust, kuid ärme nii detaili hetkel minna.


Korpustaru plussid

Korpustarul on lihtne teha kevadist puhastust - tõstad korpuse üles, vahetad põhja ära ja kõik.Korpustarus on pere läbivaatamine väga kiire. Piisab, kui viskad korpusele altpoolt pilgu peale ja näed kõik ära - haudme, sööda, kupud, lesehaudme jne.


Korpustaru laiendamine on kiire ja lihtne. Paned lihtsalt uue korpuse peale ja kõik.


Korpustarus on ema leidmine kiirem (kui muidugi meekorpustest ei otsi).


Korpustarusid on väga lihtne transportida. Universaalkerega sõiduautosse mahub 4 peret lihtsalt peale.


Korpustaru on multifunktsionaalne. Ühte korpustarru saab panna 2 iduperet, vahel näiteks kahepoolne söödanõu ja eraldatud põhi. Seega kogu inventar on sama.


Korpustaru miinused

Korpustarus ei ole talvitumine nii hea. See kehtib eriti külmade korpustarude korral. Suureks probleemiks on liigniiskus ja hallitus. Seda proovitakse lahendada suure ventilatsiooniga, kuid see viib ka viimase sooja ära. Seega talvituvad pered peavad olema suured, mis tähendab ka suurt söödakogust.


Külmas korpustarus ei saa talvitada nõrku peresid. Sellest ka praegune komme liita need vägivaldselt teiste peredega.


Korpustaru on nõrk taru. Seda on lihtne ümber ajada, eriti suure tormi ja tuule korral. See on avatud nugiste ja hiirte rünnakutele. Ka tihaste koputused häirivad peret. Penoplasttaru on küll soe, kuid kõige nõrgem variant. Isegi hiir närib vaevata läbi. Seda peab kaitsma, mis kulutab jällegi ressursse ja aega.


Korpustaru korpus on raske, kui mett täis. Ühekaupa raame välja tõstes kaotad lamavtaru ees eelise.


Korpustaru ei ole eriliselt ilus taru, kuid selle saab muidugi ilusaks teha.


Korpustarus on söödakulu suurem, kuid see on pigem seotud vale arusaamaga ventilatsioonist.


Seega kui sind huvitab su aeg, efektiivsus, saagikus ja lihtsus, siis korpustaru on sinu valik. Võimaluse korral vali alati soe korpustaru. Selles saad talvitada ka nõrkasid peresid.