Mesilaste talvitumine- lollikindel valem

#korpustaru #mesindus #mesilastetalvitumine #taruventilatsioon

korpustaru, lamavtaru, soojustatud korpustaru, korpustaru eesti raamile
Täispuit tarupõhi on kõige parem tarupõhi. Ära liimi põhjalaudu omavahel kokku, see tagab hea põhjaventilatsiooni ilma tuuletõmbeta.

Kõigil mesinikel ja asjaarmastajatel on omad meetodid, kuidas mesilasi talvituma panna, seejuures kõik nad teevad endast kõik, et seda meetodit õigustada. Kõige enam kasutatakse Farrar meetodil talvitumist - maksimaalne ventilatsioon, sest "mesilased kardavad niiskust rohkem kui külma". Iseenesest on see õige, kuid õige on ka väide, et "inimene elab ilma toiduta rohkem, kui ilma veeta". Mõttetu lause, mida pea igaüks, kes seda meetodit pooldab, korra või kaks aastas ikka välja käia saab.


Maksimaalse ventilatsiooniga külmas tarus mesindamine on moevooluks saanud seoses mesinduse efektiivsemaks muutmisega ehk kommertsmesindusega. See pole olemuselt halb, kuna see võimaldab ühel mesinikul omada paljusid peresid. Samas peavad mesilased selle kinni maksma.


PS! Pange tähele neid kommertsmesinikke, kes toimetavad Youtubes külma talvega piirkonnas ja keda te ka palju kindlasti jälgite - nad kõik toimetavad külmade Langstroth tarudega, kuid nad kas alati viivad need talveks kontrollitud temperatuuri ja niiskussisaldusega siseruumi või katavad eraldi kinni ning nende pered on väga suured.


Täisventilatsiooniga saab talvituma panna vaid väga suuri ja tugevaid peresid. Sellest ka rumal soovitus nõrgad liita.


Kuna mulle on mesilased olulisemad kui standardid ja mul on ka ainult lubatud 15 peret, siis siin on sulle lollikindel valem mesilaste edukaks talvitumiseks, kui oled asjaarmastaja.


Keskmise suurusega pered soojas tarus


Keskmine suurus on 7-8 kärjetänavat mesilasi Eesti raamil ja Langstroth raamil, 11-13 kärjetänavat Farrar raamil. Soe taru on soojustusega taru ja ka rahvakeeles penotaru.

Väiksemate perede korral kitsendan ma pered mõlemalt poolt veel 2cm finnfoam plaadiga, jättes selle põhjast 1 cm kõrgusele. Olen nii tavitanud ära ka 3-raamilise pere (loomulikult ei olnud see kevadel tootmispere kõlbulik, kuid see pere tootis mulle 9 raami hauet, mis omakorda tähendab kolme täiendavat iduperet).


Täispõhi täispuidust


Ei mingit tunnelit, ei mingit võrku. Tavaline lihtne põhi, mis on valmistatud 18x100 lauast. Lihtne, odav, tugev. Olen lennuava vastasseina nurkadesse puurinud 6-se puuriga 45-kraadise nurga all augud, et juhuks, kui taru on tahapoole kaldu, siis liigne vesi saab välja.


Ära kasuta liimi. Kõik vahed, mis jäävad, on täpselt parajad, et tagada põhjaventilatsioon.

Lennuava on avatud 8-10 cm.


Ei mingit täisavamist. Lennuava on avatud vaid 8-10 cm. Seega lennuava suurus on 9mm x 100mm ja sealt ei pääse läbi ka hiir. Mina kasutan niiskuskindlat vineeri, millel kohe õige lennuava sisse lõigatud. Panen kahe peenikese kruviga kinni ja toimib hästi.


Soojustatud tarulagi


Ideaalis võiks tarulae soojustus olla natuke kõvem, kui on seinte oma. Siis kondenseerub niiskus seintele, voolab mööda seina alla, ülemäärane liigub mööda kaldeid tarust välja ning osa ka jäätub, mis tagab mesilastele niiskuse haudmeperiooni alguseks.


Tarulagi ei tohiks olla õhku läbilaskev, kuid kolm kihti tuuletõkkeplaati on ennast päris hästi tõestanud. Nii et kasutage neid, kui teil on. Kilet ei kasutata.


Ei mingit avatud ülemist lennuava

See tekitab tuuletõmbe, mis viib ära lisaks niiskusele ka soojuse. Niiskuse eraldamine toimib põja kaudu. Selliselt talvituvad vaid väga tugevad pere, kes söövad väga palju ning ka langetist on palju.


Mina kasutan 3cm finnfoam plaati, millesse olen teinud äärde kohad kivivilla jaoks.


PS! Niiskust imav materjal peab saama selle ka kuhugi edasi anda ehk tarulae soojustuse ja katuse vahele tuleb jätta minimaalselt 5mm vahe tuulutuse jaoks. See tuulutab vahelage, mitte pesa.


Mõelge kindlasti sellele, et kuidas te teete hädasöötmist ehk annate kandit.

Kuna mina kasutan 3cm finnfoam plaate, siis olen sellest lõikanud 1cm paksused ribad, mille olen liiminud plaadi alla. See tagab raamide peal ca 13mm ruumi, kunu kandi vajadusel ära mahub. Samas nende tarudel, kus ruum on piisav, neile seda kõrgendust ei pane. Lisaks on mul veel ka auguga lagesid ja sinna panen kandi hoopis lae peale, mille raamide peale.


Veekindel katus


Mina olen läinud alt sellega, et olen kasutanud tõrvapappi. Pigem olen olnud laisk ja pole õigel ajal seda ära vahetanud. Kontrollige kindlast sügisel üle ka taru katus, et see ei lekiks. Investeerige plekki, kuid ka tõrvapapp töötab väikese mesila korral hästi, sest see on odav.