Toimepideva mesila rajamine

#mesindus #mesindusalgajatele


Ootan uskumatult suure ärevusega võimalust tegeleda väikeste preilidega ja ühe ägeda prouaga. See on nii rahustav. Mõtlesin, et kirjutan paar rida mesilast kui toimepidevast ja iseseisvast üksusest ning mida selleks vaja on. Olen tegelenud mesindusega 7 aastat, kuid ei möödu aastat, mil keegi "vanake" tohutute kogemustega staažmesinik ei räägiks, kuidas vaja toetada ja kindlustada mesilasperesid riiklikul tasemel. Aga mina ütlen, et toetus ja kindlustus on sul olemas- su enda mesilased.


Ei hakka salgama, et päris kõike, mis ma räägin ma ise välja mõelnud ei ole. Ja ei peagi. Selles asja tuum ongi. Peamised fundamentaalsed asjad on paigas juba ammu. Kahjuks jälgib ka mesindus vahel teatud "moevoogusid".


Tänapäevase efektiivse ja toimepideva mesinduse sünnipaigaks loetakse Buckfast Abbey kloostrit, kus kohalikud mungad viisid läbi teaduslikke katseid. Erilise panuse tänapäevase mesinduse algusele ja massidesse jõudmisele on andnud sealsamas kloostris mesindanud vend Adam, kelle tegemistest on välja antud ka raamat. Soovitan kõigil lugeda.


Kui endal aega ja huvi pole, et raamatut lugeda, siis soovitan Youtube's vaadata USA mesiniku Mike Palmeri esitlus (https://www.youtube.com/watch?v=nznzpiWEI8A) . Siinkohale siiski palun kõigil arvestada, et tegemist on kommertsmesinikuga ja päris kõike te üle võtta ei saa.


Kui võtta hästi lühidalt kokku, mida on vaja toimepideva mesila rajamiseks, siis need on:

- heade omadustega emad ja nende kasvatamine;

- idupered (iglise keeles kui nucs);

- soojad tarud;

- ravimine.


Hea mesilasema kasvatamine


Hea mesilasema on nagu ettevõtte juht - kui see on kehva, siis ei ole mõtet ka korralikke tulemusi oodata.


Mesilasemasid on võimalik saada järgmiselt:

- lasta mesilastel ise teha;

- osta;

- teed ise ehk suunad nende loomulikku protsessi sinna kuhu, tahad ja millal tahad.


Kui sul on 2-4 mesilasperet, siis ostmine ei ole tundu üldse halva valikuna, kuid nagu ma allpool kirjutan, siis sul võiks olla ka 4 iduperet. Ka neile on emasid vaja.


Emasid tuleks vahetada igal teisel aastal. Kuna emadel ei teki eluajal mune juurde, siis munade arv langeb, seega väheneb mesilaste arv ja seega on ka saagikus väiksem.


Üldjuhul vahetavad mesilased ise ema välja, kui vaja. Iseenesest kui sul pole suuri ootusi saagile ja pere tootmisefektiivsus sind ei huvita, siis võid lasta neil ise toimetada. Kui nad vahetavad ema lihtsalt välja, siis on lihtne, kuid kui nad sülemlevad, siis võid kaotada poolt peret ja seega võid hüvasti öelda ka meesaagile.


Mesilasemasid võib ka osta. Ühe hind on ca 25 EUR. Seega kui sul on 4 tootmistaru ja 4 iduperet, siis aastas vajad 4 ema ehk kokku 100 EUR. Seda muidugi eeldusel, et ema võetakse kindlasti vastu (usu, see pole nii lihtne). 100 EUR on umbes 15 kg mett, mis polegi nii hirmus kulu.


Oluliselt mõistlikum ja ka odavam lahendus on ise suunata seda niigi looduslikku protsessi. Oluline märksõna on "lootusetult ematu".


Sul on vaja 10 emakupuhoidja kanda (kokku 3,8 EUR), 10 emakupu hoidjat (kokku 3,8 EUR), emakupualgeid (müüakse 100ses pakis, hind 5,5 EUR), 10 koorumispuuri (kokku 4,5 EUR), ühte raami, mille vahele oled pannud tavalsie pulga (kuhu kinnitad omakorda kannad), vageldusnõela (hiinakas on päris hea, hind 2,8 EUR). Ja ongi kõik. Kokku ca 20 EUR ja kõik on olemas. Sa ei vaja neid ägedaid paarumistarusid, nad võivad paaruda ka iduperes.


Siis peab sa valima ühe hea tugeva pere, paned selle ema ülemisse korpusesse, emalahutusvõre peale. Alumisse korpusesse paned vaid kaanetatud haudme. Vajadusel võta teistelt peredelt juurde (ja siin tuleb mängu idupere vajalikkus- selleks, et mitte võtta hauet tootmisperedelt). Alumises korpuses võiks olla 5-6 raami kaanetatud haudmega raami.


Päev enne vagedamist eemaldad pealmise, emaga korpuse ja viid selle eemale. See on sisuliselt sinu uus iduperepank (ei ole mõtet sel lasta olla"tootmispere" ehk ühe perena, kuna nad ei toota suurt midagi. Selle asemel, kui uued emakupud on kaanetatud, jaga see pere kolmeks ning anna neile uued kupud ehk uued emad. Saad korraga juurde 3 uut pere).


Nüüd on alumises korpuses vaid koorunud või kohe kohe kooruvad noored mesilased, kellel pole mitte ühtegi muna ega vakla, millest omale ema teha. Seega nad on lootusetult ematud.


Kontrolli nende söödavaru, tee keskele kolme raami jagu ruumi ehk lisa sinna 2 väga täis suirakärge, kuid jäta keskmine pilu tühjaks. Sinna paned oma emakupualged.


Vageldamisel vali vaid kõige väiksemad vaglad, mida näed. Ideaalis on need 4-päevased vastsed ehk just läinud ple munast vaglaks. Nad on imepisikesed.


Nüüd lisa see raam emakupualgetega korpuse keskele ja sa näed, mida see vägi teeb. Nad toodavad nii palju mesilasemapiima, et kupu alged ujuvad sellest. Nendest tulevad imelised emad (juhul, kui algmaterjal on ka hoolikalt valitud).Idupere loomine


Idupere ehk minu mõistes kasvatuspere on mesila kindlustus. Iga tootmispere kohta peaks olema 2-4 kasvatusperet. Nende ülesanne ei ole toota mett, kuigi neilt saab hooaja jooksul ca 15 kg mett.


Nende ülesanne on:

- ASENDADA TALVEKAOTUSI ehk asendada tootmisperesid (kasvatada sissetulekut);

- nõrkade perede emade asendamine (kasvatada uusi emasid koos perega);

- tootmisperedes sissetuleva mee koguse suurendamine läbi haudmeraamide lisamise (kasvatada tootmisperedele lisatööjõudu peakorje ajaks);

- suurendada sissetulekut ehk võimalus neid müüa (kasvatavad raha);

- olla haudmejaamad (kasvatavad lisahauet nii nõrkadele peredele, uutele kasvuperedele kui ka emakasvatusperedele);

- kasvatada emasid või ehitada üles ja hooldada emakuppe.


Seega mesila kindlustus on idupered, minu mõistes kasvatuspered. Kuidas neid saada? Mida selleks vaja?


Mina kasutan, nagu ka Mike Palmer ja paljud Kanada suurmesinikud, kümneraamilist korpust, mille keskele on pandud vahelaud, mis lahutab sinna paigutatavad kaks peret.


Jah, ühes tavapärases 10-raamilises korpustarus on 2 mesilasperet.

Neil on oma põhi ja oma lennuava, kokku nad ei puutu. Nende peal on aga eraldi korpused. See on sisuliselt tavaline kümneraamiline korpus, mis on justkui keskelt läbi lõigatud. St välismõõtmetelt on kaks poolikut korpust täpselt sama suured, kui on üks täiskorpus. Seega ei teki probleeme inventari sobitumisega. Sellest räägin kindlasti mõnes teises postituses, kui tähtis on omada õiget inventari kohe alguses.


Seega üks talvituv idupere või kasvatuspere on neljal raamil (Langsroth)). Korje tipul on pere suurus mitte rohkem kui 12 raami ehk 4 +4 +4. Ja needsamad kasvatuspered kasvatavad sulle ka teisi kasvatusperesid ja emasid. Kaheksaraamilisest kasvatusperest on võimalik võtta kaks raami koos mesilaste ja haudmega, lisada sinna juurde üks tühi raam ja üks toiteraam ja ema ning sul ongi olemas teine kasvatuspere. Kui sul on olemas 5 kasvatusperet, siis nendest on hooaja jooksul sul võimalik teha 20 uut iduperet. Imeline, onju.


Lisaks saad kasvatusperesid nendest tootmisperedest, mis ei tooda piisavalt. Pole mingit mõtet majandada peret, mis ei tooda. Pigem võta see lahti ja jaga kolmeks-neljaks kasvatuspereks ehk idupereks, lisa ema või lase neil ise teha ja sul on järgmine aasta olemas 4 uut peret. Loomulikult on asi natuke raskem, kuna neil tuleb silma peal hoida ja vajadusel lisada hauet. Nad peavad sügiseks olema piisavalt tugevad, et talvele vastu minna. Need üldpõhimõtted on kirja pandud juba rohkem, kui sajand tagasi.


Soojad tarud VS külmad tarud


Külmad on täispuidust korpustarud. Need on maailmas väga levinud ja ka Eestis väga levinud, kuid need ei sobi meie kliimasse. Meie kliima on heitlik - kord on väga külm, siis jälle külm ja niiske, siis kuum, siis kuum ja niiske. Mesilastel on väga keeruline hoida tarus sobilikku sisekeskkonna tingimusi. Suvel ei olegi nii raske, kuid talvel viib pere ärritumine pere hukuni. Külmad korpustarud sobivad sulle juhul, kui sa tood nad kusagile ruumi, kus on pidev madal temperatuur ja niiskus. Või katad nad kuidagi soojendusmaterjaliga. See kõik on lisatöö ja lisakulu. Soojad korpustarud on sellised, kus korpuse sise- ja väliskesta vahel on soojustus. Tavaliselt 3 või 5 cm EPS.

Loe seda materjali kindlasti http://media.voog.com/0000/0045/5838/files/mesilasperede_talvitumine_2018.pdf lk 17

Mesilaste ravi varrolesta tõrjeks


Varrolest on kohutav parasiit ja meemesilane ei saa enam sele vastu. Mitte meiepoolt pakutavatel tingimustel. Seega lestatõrje on kohustuslik.


Mina kasutan kohe peale mee võtmist happelappe, septembris panen peale tümooliribad ning oktoobris teen tilgutamist. Tümooliribasid kasutan üle aasta, et ei tekiks residentsust. Sellisel juhul tilgutan hapet 2-3 korda, kuid ma teen väga nõrga lahuse.


Loe seda materjali kindlasti http://media.voog.com/0000/0045/5838/files/mesilasperede_talvitumine_2018.pdf lk 33