Top 5 sammu enne mesilaste võtmist


Mesilastega koos elamine ja üksteisele teenuste osutamine ei ole keeruline, kuid enne tuleb vastata mõningatele olulistele küsimustele. Mina olen seisukohal, et mesilaste võtmine on vabatahtlik, kui kui sa oled juba nad võtnud, siis on sul kohustused. Mõtle nendele küsimustele ning otsusta ja teosta.Kas sinul, sinu pereliikmel või naabritel ei ole allergiat?


Ma ei mõtle seda paistetust, mis on kehaomane reaktsioon mürgile. Ma mõtlen ülitundlikkust, mis toob kaasa kehapoolse tohutu ülereageerimise ehk kõri läheb nii paiste, et sulgeb hingamisteed.


Loe allegiast lähemalt: https://www.kliinikum.ee/kopsukliinik/kasulik-teada/9-astma-ja-allergia

Kas korjemaa on piisav?


On hea meel näha, et üha enam noori tahab mesilasi pidada. On see siis tingitud suurest huvist, perekonna traditsioonidest, äkikiselt sülle kukkunud inventarist, lähedase mesiniku surmast, murest maakera pärast või lihtsalt huvist.


Kuid soov on üks asi, reaalne maaiilm hoopis teine. Vaata enne ringi, et kas selles piirkonnas, kus sa mesilasi tahad pidada, on ikka piisavalt taimi, mis õitseks nii kevadel kui suvel? Mesilased ei tooda mett kilekottidest, betoonist ja asfaldist. Siinkohal peab kohe mainima, et linnamesindusega ei ole siin seost - linnamesindus on väga perspektiivne.


Korjemaa kohta loe ´lähemalt: https://linnamesi.ee/wp-content/uploads/2018/09/20170214_marje_riis_korjetaimed_14.02.17_tallinn.pdf

Kas sa eristad mesilasema, töömesilasi ja leskesid?


Kui sa ei tee vahet mesilasemal, töömesilastel ja leskedel, siis su teadmised on enam kui puudulikud. Internetis on olemas nii palju õppematerjali ja kui sa pole isegi mitte nii usin, et neid üles otsida, siis sa oled liialt laisk, et võtta vastutus mesilaste ees. Ehk peaksid esmalt õppima vastutust ja siis alles mesindust.


Enamus mesindusõpetusi ja -õpikuid ning juhendeid algavad mesilaste siseelunditest, seedekulgast ja muus füsioloogiast, mis tavamesinikule ja asjaarmastajatele on mõttetu aja raiskamine. Need on teadmised, millega pole sul mitte midagi peale hakata. Kui sa tahad saada veterinaariks, siis jah, need on baasteadmised, kuid see, kus asub meepõis on täiesti mõttetu teadmine. Mina soovitan sellele mitte aega raisata.


Loe seda käsiraamatut (ära loe mesilaste ehitust): https://mesindusprogramm.eu/wp-content/uploads/2020/04/T%C3%A4nap%C3%A4eva-Mesindus-2019.pdf

Mis on su pikem eesmärk?


Tee omale selgeks, kus su mesindus on 5 aasta pärast. Kui see on jätkuvalt hobi ja ei kavatsegi sellest teha elukutset, siis on asi lihtne - kasuta, millist taru ja kärjeraame tahad.


Lamavataru või korpustaru?


On olemas lamavtarud ehk tarud, kus pere laiendamine kärjeraamidega toimub peamiselt horisontaalselt ehk külgedele. Lisaks lamavtarudele on ka korpustarud, milles pere laiendamine toimub ülesse ehk vertikaalselt.


Kuigi siiani vaieldakse, et mis see parem taru on, siis tegelikult ei ole siin minu arust midagi vaielda - soe korpustaru ületab igal juhul ükskõik, millise lamavtaru. Lamavtaru ainuke eelis korpustaru ees on väljanägemine - mulle meeldib selle "maja" taoline kuju. Selle nägemine tekitab kuidagi sooa ja mõnusa tunde, sest meie vanaisadel ja vanaemadel olid sellised. Puhas emotsionaal. Lamavtaru ehk on tugevam ka nugise vastu, kuid karu ei pea ükski taru.


Lamavtaru on kobakas, raske. Seda on palju raskem puhastada ja transportida. Pere läbivaatus on ajakulukas, ema otsimine on ajakulukas. Kõik on palju ajakulukam, kui korpustaru puhul. Samas on see ilus, soe, tugevam ja ilastikutingimustele ehk tormidele kindlam.


Korpustarus on pere läbivaatus väga kiire. See on lihtne ja mugav - tõstad korpuse üles ja altpoolt näed ilusti ära, mida pere teeb - kas on hauet, kas on toitu, kas on emakuppe jne. Puhastamine on lihtne. Pere laiendamine on lihtne. Pere transport on lihtne. Kõik on oluliselt lihtsam. Sooja korpustaru korral on perel pea samad eelised, mis lamavataru puhul. Miinuseks on see, et kui oled laisk ja tornid on kõrged, siis need on ka tuultele avatud ja võivad kukkuda.


Seega kui sa oled asjaarmastaja ja sul on tasuta või odavalt saadud lamavtarud, siis igal juhul jää nende juurde - asutamiskulud on väga väikesed ja see on suur eelis iga ettevõtmise juures.


Samas kui sa näed pikemas perspektiivis, et tahad mesilat laiendada või sul pole palju aega nendega tegelemiseks, siis vali igal juhul soe korpustaru.


Korpustatud jagatakse soojadeks ja külmadeks.

Külmad on täispuidust korpustarud. Need on maailmas väga levinud ja ka Eestis väga levinud, kuid need ei sobi meie kliimasse. Meie kliima on heitlik - kord on väga külm, siis jälle külm ja niiske, siis kuum, siis kuum ja niiske. Mesilastel on väga keeruline hoida tarus sobilikku sisekeskkonna tingimusi. Suvel ei olegi nii raske, kuid talvel viib pere ärritumine pere hukuni. Külmad korpustarud sobivad sulle juhul, kui sa tood nad kusagile ruumi, kus on pidev madal temperatuur ja niiskus. Või katad nad kuidagi soojendusmaterjaliga. See kõik on lisatöö ja lisakulu.

Soojad korpustarud on sellised, kus korpuse sise- ja väliskesta vahel on soojustus. Tavaliselt 3 või 5 cm EPS.


Millised taruraamid valida?


On olemas erinevas mõõdus taruraame - lamavtarudes kasutatakse meil Eestis Eesti täisraame, magasiniraame ja poolraame. Kuid on olemas ka Eesti raamile mõeldud korpustarud.


Maailmas on väga levinud Langstroth raamid, sh ka Eestis. Enamus suuremaid mesinikke kasutab Langstroth raame korpustarudes. Moodi on hakanud minema Farrar raami kasutamine, mis on mõõtudelt, on sama, mis Langstroth, kuid kõrguse mõttes lühem. Ka maailmas kasutatakse neid, Medium nime all ja need on enamjaolt mõeldid meekärgedena, pesakorpuses neid ei kasutata.


Vähemalt Eestis on hakanud moodi minema Farrar kasutamine ka pesakorpuses. Et on lihtsam ja kergem majandada. Öeldakse, et 3 Farrar korpust on sama, mis 2 Langstrothi. Minu praktika näitab, et munemispaus, mis tekib ema liikumisel ühest Farrar korpusest teise on piisavalt suur selleks, et võisteda Langstroth korpustega. Minu Langstroth korpustes olevad pered tootsid päris palju rohkem mett ja pered olid suuremad.


Seega kui sul on juba olemas lamavtarud, siis valik on lihtne - Eesti täisraam ning magasiniraam on sinu valik. Kui tahad kasutada korpustarusid ja olemas on ka suur ports Eesti täisraame, siis telli omale 8-raamilised Eesti raamil korpustarud. Kui aga ees on tühi leht, siis kasuta ainult Langstrothe ja ei midadi muud. Kogu kärjemajandus, mis võib võtta kuni 50% kogu mesinduse ajast, on väga lihtne, kärjeraame saab vahetada ning hea ja kerge on luua iduperesid.


Kuidas sa kavatsed turustada?


Eesti inimesed söövad mett hästi ja meeteadlikkus on ka kasvamas. Samas liigub turul ka päris palju mett ja turg on üsna küllastunud. Kui sa kavatsed müüja sõpradele, sugulastele, tuttavatele, siis turundamisele ei ole mõtet palju aega ja energiat kulutada. Kui sa aga tahad teha mesindusest mingi sissetuleku, siis peab koostama selge ja ausa turundusplaani. Raha ei tule enne, kui keegi ostab. Seega sa pead teadma, kellele sa müüd, miks nad peaks sinult ostma ja kuidas sa võtad vastu raha.